Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Krašto apsaugos ministerija

Kenkėjiškų interneto svetainių grėsmių valdymo priemonių kūrimas

2021 m. rugsėjo 15 d. - 2022 m. kovo 4 d.

Problema

Remiantis „Microsoft” skaitmeninio saugumo ataskaita (2018 m. sausis – 2019 m. spalis), Lietuva užima 6 vietą Europoje pagal grėsmę jos gyventojams patirti kibernetinį nusikaltimą. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pirmąjį 2021 m. pusmetį Lietuvos finansų ir kredito įstaigos registravo 906 elektroninio sukčiavimo incidentus, kuriuos galima sieti su kenksmingų interneto svetainių panaudojimu. Pirmojo pusmečio nuostoliai prilygsta žalai, patirtai per visus 2020-uosius metus, ir siekia apie 2,7 mln. eurų.

Interneto svetainės, turinčios kritinių kibernetinio saugumo pažeidimų, dažnai tampa įsilaužėlių taikiniu siekiant sau naudos, o pagrindinis įsilaužimų tikslas yra išvilioti pinigus. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nurodo, kad 2020 m. buvo identifikuota, jog vidutiniškai kas 5 lietuviško domeno interneto svetainė turėjo neatnaujintą arba nebepalaikomą turinio valdymo sistemą, o tai tik viena iš galimų kibernetinio saugumo spragų. Elektroniniai sukčiai taip pat neretai naudojasi apgaulingomis interneto svetainėmis, kurios tik imituoja žinomų finansinių įstaigų arba elektroninių parduotuvių oficialius interneto puslapius, siekdami susirinkti mokėjimo kortelių duomenis arba kitu būdu išvilioti pinigus.

Kenkėjiškos interneto svetainės (tiek nulaužtos, tiek apgaulingos) kenkia jų lankytojams ne tik sukeliant finansinę žalą, bet taip pat neteisėtai renkant asmeninius duomenis, įdiegiant kenkėjišką programinę įrangą į naudojamą kompiuterį, pasisavinant konfidencialią informaciją ir t.t. Norint apsaugoti interneto svetainių lankytojus, reikia suteikti atsakingoms institucijoms papildomus techninius ir teisinius būdus apriboti kenkėjiškų svetainių pasiekiamumą interneto vartotojams.

Tikslas

Numatyti papildomas priemones, skirtas saugoti gyventojus ir verslą nuo kenkėjiškų interneto svetainių sumažinant tokių svetainių pasiekiamumą ir laiko tarpą, reikalingą prieigai apriboti.

Projekto eiga

2021/11/29

Atlikta esamos situacijos analizė dėl interneto svetainių saugumo būklės Lietuvoje

2021/12/31

Atlikta gerosios užsienio praktikos analizė dėl priemonių, apribojančių kenkėjiškų svetainių prieigą

2022/02/02

Atlikta viešoji konsultacija dėl siūlomų priemonių kenkėjiškų svetainių prieigos apribojimui

2022/02/28

Parengtas blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos modelis

2022/03/04

Pateiktos rekomendacijos dėl blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos įgyvendinimo ir tolimesnių žingsnių

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2021/22
Karolis Vyčius
Karolis Vyčius
2021/22
Renata Liubinavičė (Donauskytė)
Renata Liubinavičė (Donauskytė)

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žaliųjų inovacijų plėtra į užsienį pasitelkiant vystomojo bendradarbiavimo instrumentus

LR Užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – suformuoti žaliųjų inovacijų plėtros į šalių partnerių rinkas per vystomojo bendradarbiavimo priemones modelį, kuris remsis unikaliu Lietuvos finansinių mechanizmų verslui remti klimatu, prisidės prie ekonominės diplomatijos tikslų įgyvendinimo, skatins žaliųjų produktų eksportą ir turės poveikį įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.

Dalyviai: Aušra Raulušonytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė