Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Krašto apsaugos ministerija

Kenkėjiškų interneto svetainių grėsmių valdymo priemonių kūrimas

2021 m. rugsėjo 15 d. - 2022 m. kovo 4 d.

Problema

Remiantis „Microsoft” skaitmeninio saugumo ataskaita (2018 m. sausis – 2019 m. spalis), Lietuva užima 6 vietą Europoje pagal grėsmę jos gyventojams patirti kibernetinį nusikaltimą. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pirmąjį 2021 m. pusmetį Lietuvos finansų ir kredito įstaigos registravo 906 elektroninio sukčiavimo incidentus, kuriuos galima sieti su kenksmingų interneto svetainių panaudojimu. Pirmojo pusmečio nuostoliai prilygsta žalai, patirtai per visus 2020-uosius metus, ir siekia apie 2,7 mln. eurų.

Interneto svetainės, turinčios kritinių kibernetinio saugumo pažeidimų, dažnai tampa įsilaužėlių taikiniu siekiant sau naudos, o pagrindinis įsilaužimų tikslas yra išvilioti pinigus. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nurodo, kad 2020 m. buvo identifikuota, jog vidutiniškai kas 5 lietuviško domeno interneto svetainė turėjo neatnaujintą arba nebepalaikomą turinio valdymo sistemą, o tai tik viena iš galimų kibernetinio saugumo spragų. Elektroniniai sukčiai taip pat neretai naudojasi apgaulingomis interneto svetainėmis, kurios tik imituoja žinomų finansinių įstaigų arba elektroninių parduotuvių oficialius interneto puslapius, siekdami susirinkti mokėjimo kortelių duomenis arba kitu būdu išvilioti pinigus.

Kenkėjiškos interneto svetainės (tiek nulaužtos, tiek apgaulingos) kenkia jų lankytojams ne tik sukeliant finansinę žalą, bet taip pat neteisėtai renkant asmeninius duomenis, įdiegiant kenkėjišką programinę įrangą į naudojamą kompiuterį, pasisavinant konfidencialią informaciją ir t.t. Norint apsaugoti interneto svetainių lankytojus, reikia suteikti atsakingoms institucijoms papildomus techninius ir teisinius būdus apriboti kenkėjiškų svetainių pasiekiamumą interneto vartotojams.

Tikslas

Numatyti papildomas priemones, skirtas saugoti gyventojus ir verslą nuo kenkėjiškų interneto svetainių sumažinant tokių svetainių pasiekiamumą ir laiko tarpą, reikalingą prieigai apriboti.

Projekto eiga

2021/11/29

Atlikta esamos situacijos analizė dėl interneto svetainių saugumo būklės Lietuvoje

2021/12/31

Atlikta gerosios užsienio praktikos analizė dėl priemonių, apribojančių kenkėjiškų svetainių prieigą

2022/02/02

Atlikta viešoji konsultacija dėl siūlomų priemonių kenkėjiškų svetainių prieigos apribojimui

2022/02/28

Parengtas blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos modelis

2022/03/04

Pateiktos rekomendacijos dėl blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos įgyvendinimo ir tolimesnių žingsnių

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.