Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisLR Teisingumo ministerija
Tvarus vartojimas: kaip paskatinti vartotojus taisyti sugedusius daiktus?
Problema
Pastaraisiais dešimtmečiais nebetinkamus gaminius buvo dažniau linkstama ne taisyti, o keisti kitais, vartotojai nepakankamai skatinti remontuoti turimas prekes pasibaigus jų teisinės garantijos laikui. Eurobarometro duomenimis prekės, kurias dar galima pataisyti, yra dažnai išmetamos ir dėl to ES kasmet susidaro 35 mln. tonų atliekų, sunaudojama 30 mln. tonų išteklių ir į aplinką išmetama 261 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Be to, apskaičiuota, kad sugedusius daiktus keisdami naujais, ES vartotojai patiria beveik 12 mlrd. Eur. nuostolių per metus, kuriuos galėtų sutaupyti nusprendę taisyti daiktus.
Atsižvelgiant į šias problemas, 2023 kovo 22 d. Europos Komisija priėmė naują direktyvos pasiūlymą dėl bendrų taisyklių, kuriomis skatinamas prekių remontas, kitaip dar žinoma kaip „Teisės taisyti“ direktyva. Ja šalinamos kliūtys, atgrasančios vartotojus nuo remonto dėl nepatogumų, skaidrumo stokos ar sudėtingų galimybių naudotis taisymo paslaugomis. Todėl direktyva skatinamas remontas kaip tvaresnis vartojimo pasirinkimas, kuris padeda siekti Europos žaliojo kurso ir aplinkos apsaugos tikslų. Taip pat apskaičiuota, kad „Teisės Taisyti” iniciatyva ES ekonomikai užtikrins 4,8 mlrd. EUR augimą ir investicijas. Šis pasiūlymas yra dalis platesnio Europos Komisijos tikslo iki 2050 m. tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu. Tai įmanoma tik jeigu vartotojai ir įmonės keis savo vartojimo ir gaminimo įpročius į tvaresnius.
Daiktų taisymo ir pakartotinio daiktų panaudojimo situacija Lietuvoje yra mažai tyrinėta. Norint sėkmingai perkelti ES direktyvą į Lietuvos nacionalinę teisę, svarbu užpildyti šią spragą. Šiame projekte siekiama detaliai išnagrinėti Lietuvos daiktų taisymo ir pakartotinio panaudojimo ekosistemą.
Tikslas
Projekto tikslas – išsiaiškinti, kaip Lietuvoje paskatinti daiktų taisymą ir pakartotinį daiktų panaudojimą.
Projekto eiga
2023/10/30
Esamos situacijos analizė
2024/01/09
Gerųjų praktikų apžvalga
2024/01/17
Lietuvos taisymo sektoriaus SSGG analizė
2024/02/27
Taisymo kainos kompensacijos modelio pristatymas Teisingumo ministerijos Vartotojų teisių apsaugos tarybos posėdyje
2024/02/28
Taisymo kainos kompensacijos modelio pristatymas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos Žiedinės ekonomikos darbo grupėje
2024/03/04
Rekomendacijos taisymo skatinimui kompensaciniais kuponais
2024/05/28
Pranešimas ir dalyvavimas panelinėje diskusijoje apie Lietuvos taisymo kainos kompensacijos modelį Aplinkos ministerijos seminare „Pakeliui į žiedinę ekonomiką“
2024/06/19
Susitikimas su Prancūzijos nevyriausybinėmis organizacijomis dėl taisymo kainos kompensacijos modelio įgyvendinimo
2024/07/17
Tarpministerinė diskusija su Vyriausybe dėl Lietuvos taisymo kainos kompensacijos modelio
Projekto failai
Rezultatas