Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisInovacijų agentūra
Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai
Problema
Lietuva, kaip ES strategijos dalis, priėmė Sumaniosios specializacijos (S3) sistemą, kuri skatina šalis pasitelkti savo konkurencinius pranašumus ekonominiam konkurencingumui ir augimui didinti. Šios politikos tikslas – skatinti tvarų vystymąsi, dalijimąsi gerove ir spręsti svarbius socialinius bei ekonominius iššūkius regione.
Dabartinė Lietuvos S3 strategija sėkmingai stiprina konkurencingumą tokiose srityse kaip biotechnologijos, IRT ir pažangioji gamyba. Tačiau strategija koncentruojasi į esamų pajėgumų ir infrastruktūros panaudojimą, o tai riboja galimybes proaktyviai reaguoti į spartų technologinį progresą, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto ir atsinaujinančios energijos kaupimo srityse.
Be proaktyvių įžvalgų mechanizmų S3 planavime, Lietuva rizikuoja praleisti svarbias augimo galimybes. S3 prioritetai nustatomi 7 metų ciklais pagal ES reikalavimus. Artėjant kitam ciklui (2028–2034), technologinių įžvalgų (angl. Technology foresight) integracija į S3 gali užpildyti šias spragas ir stiprinti ilgalaikį konkurencingumą bei regioninę lygybę.
Apžvalga
S3 yra Europos Komisijos (EK) politika, skatinanti regionines inovacijas ir ekonominę transformaciją identifikuojant konkurencinius valstybių pranašumus. Kiekviena šalis nustato savo prioritetus, gavusi EK patvirtinimą. Lietuvoje S3 planavimą vykdo Ekonomikos ir inovacijų ministerija, taikydama „iš apačios į viršų“ metodą ir įtraukdama valdžios, akademijos, pramonės bei pilietinės visuomenės atstovus.
Dabartinė S3 (2021–2027 m.) apima tris pagrindines sritis: (1) biotechnologijas, (2) informacinės ir ryšių technologijos ir (3) pažangiąją gamybą. Šios sritys, remiantis Lietuvos pranašumais ir suinteresuotų šalių atsiliepimais, atitinka ES prioritetus, susijusius su skaitmenine infrastruktūra, žaliąja inovacija ir tvarumu. Tačiau prioritetinės sritys vis dar plačios, kas riboja galimybes greitai reaguoti į naujas technologijas ir išnaudoti augimo potencialą.
S3 prioritetų nustatymo procesas mažai dėmesio skiria naujoms technologijoms ir jų pokyčiams. Lietuva lėtai įsisavina tokias pažangias technologijas kaip dirbtinis intelektas, kvantinė kompiuterija ir pažangios biotechnologijos, kurios gali tapti esminėmis ateities vertės grandinėse.
Tikslas
Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
Projekto eiga
2024/10/23
Suinteresuotųjų šalių įtraukimas: poreikių ir probleminių sričių identifikavimas
2024/11/06
Dabartinės situacijos analizė
2024/12/02
AI ateities platformų testavimas
2025/01/16
Užsienio praktikų ir strateginių spragų tyrimai
2025/02/26
Gairių pateikimas