Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Seksualinis smurtas: pagalba aukoms

2023 m. kovo 6 d. - 2023 m. rugsėjo 6 d.

Problema

„Nėra sistemos. Yra atskiros sistemos dalelytės, kurios tarpusavy niekaip nesąveikauja.“ – taip Jūratė Šeduikienė, Moterų informacijos centro direktorė apibūdina pagalbos, šiuo metu Lietuvoje prieinamos seksualinio smurto aukoms, kelius ir būdus.

Šis projektas dedikuotas seksualinio smurto problemos Lietuvoje sprendimui, siekiant pagalbos pilnametėms seksualinio smurto aukoms sistemos tobulinimo. Projektas įgyvendinamas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.

Pasak kriminologų, seksualinis smurtas – vienas latentiškiausių (paslėptų ir teisėsaugos labai mažai fiksuojamų) nusikaltimų. Tai reiškia, kad besikreipiančių į teisėsaugą jį patyrusių asmenų procentas yra labai menkas.  Tam, kad aukos išdrįstu kreiptis pagalbos, reikalinga visapusiška paramos sistema, pagrįsta ne aukos kaltinimu, bet efektyvia pagalba bei supratimu.

Projektu siekiama pasiūlyti būdus, kaip tobulinti jau esamą pagalbos seksualinio smurto aukoms mechanizmą. Atliekant esamos situacijos analizę, paaiškėjo, kad seksualinio smurto tarpinstitucinis algoritmas dar nėra sukurtas – nors egzistuoja didžiulis sklandžiau veikiančio pagalbos seksualinio smurto aukoms mechanizmo poreikis. Todėl, kaip projekto galutinis rezultatas, bus pasiūlytas pagalbos seksualinio smurto aukoms tarpinstitucinis bei tarporganizacinis algoritmas.

Projektu taip pat atkreipiamas dėmesys į visuomenės nuostatų seksualinio smurto aukų atžvilgiu (vadinamojo „aukos kaltinimo“ fenomeno) įtaką suteikiamos pagalbos kokybei, pagalbos aukoms (teisinės, psichologinės, medicininės) tobulinimo poreikį, teisines spragas. Inicijuojamos pagalbos kokybės gerinimo sprendimų paieškos, dalyvaujama visuomenės ir pagalbą tiekiančių institucijų bei organizacijų darbuotojų nuostatų kaitos, edukacijos iniciatyvose.

Tikslas

Projekto tikslas – sukurti tarpinstitucinį bei tarporganizacinį pagalbos seksualinio smurto aukoms  algoritmą.

Projekto eiga

2023/04/30

Įvykdyta apklausa, siekiant identifikuoti pagalbos poreikius (apklausos rezultatai publikuojami esamos situacijos analizėje)

2023/06/28

Sukurtas trilapis su pagrindiniais pagalbos teikėjais ir būdais

2023/07/19

Atlikta esamos situacijos analizė

2023/08/24

Atlikta užsienio praktikų apžvalga

2023/08/30

Suorganizuota viešoji konsultacija su institucijų ir organizacijų atstovais https://epilietis.lrv.lt/lt/konsultacijos/seksualinis-smurtas-kaip-sukurti-veiksminga-pagalbos-sistema

2023/09/06

Sukurtas pagalbos seksualinio smurto aukoms algoritmo pasiūlymas ir rekomendacijos

Projekto failai

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tyrimais ir inovacijomis paremtas įmonių dekarbonizacijos įgalinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pasiūlyti efektyvų sprendimą, kaip Lietuvos viešasis sektorius gali įgalinti spartesnę įmonių dekarbonizaciją.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Regionų specializacija 2.0

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – sukurti duomenimis ir sėkmingais užsienio pavyzdžiais paremtą regionų specializacijos modelį, kurio įrankiai ir paskatos užtikrintų tikslingesnę ir tvaresnę regionų ekonominę plėtrą.