Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisLR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Pilietinio ugdymo stiprinimas mokyklose
Problema
5 – 8 klasėse ugdoma pilietiškumo kompetencija per bendruosius mokomuosius dalykus. Integruotos pilietinio ugdymo temos apima socialinę kompetenciją, tautiškumo ugdymą, kritinį bei kūrybinį mąstymą bei pilietinio atsakingumo ugdymą. Šiuo metu nėra apibrėžta, kiek tam turėtų būti skirta valandų bei nėra konkrečių gairių kaip pilietinis ugdymas turėtų būti integruojamas. Už pilietiškumo kompetencijos ugdymą yra atsakingi bendrųjų dalykų mokytojai.
Šiuo metu nėra nustatytų būdų kaip vieningai turėtų būti matuojama pilietiškumo kompetencija ir sėkmingas jos ugdymas. Tad nėra duomenų, kaip tai yra integruojama į mokomuosius dalykus, į kokius dalykus ir kaip dažnai. Taip pat nėra tirta, su kokiomis problemomis susiduria mokytojai integruodami pilietinį ugdymą į pamokų medžiagą.
Tarptautinio pilietinio ir pilietinio ugdymo tyrimo (ICCS 2016) rezultatai rodo, kad Lietuva yra viena iš keturių šalių, kuriose mažiausia dalis mokytojų nurodė, kad vienas iš pilietinio ugdymo ir pilietiškumo ugdymo tikslų yra socialinių, politinių ir pilietinių institucijų pažinimas. Nors Lietuvos mokinių teorinės žinios yra gana aukštos – net 70 % Lietuvos mokinių teisingai atsakė į teorinius klausimus apie rinkimų sistemą (ES vidurkis – 47 %) – daugiau nei 70 % mokinių nemano, kad jų balsas gali turėti įtakos priimant sprendimus. Taip pat, remiantis Eurobarometro apklausos duomenimis, 63% jaunų žmonių Lietuvoje nenoriai įsitraukia į visuomeninę veiklą, o Europos Sąjungos vidurkis yra 44 % (Implementation of citizenship education actions in the EU, EPRS | European Parliamentary Research Service, 2021)
Tikslas
Identifikuoti esmines pilietinio ugdymo integravimo problemas.
Pasiūlyti idėjas kaip sustiprinti pilietinio ugdymo integravimą į pamokas.
Projekto eiga
2023/03/31
Vienlapis apie pilietiškumo ugdymą
2023/04/14
Paruoštos mokytojų, mokyklų vadovų ir mokinių apklausų formos ir išplatintos mokykloms
2023/05/15
Atlikta esamos situacijos analizė
2023/05/24
Vieša paskaita mokytojams su istoriku V. Rakučiu apie pilietinį patriotinį ugdymą
2023/05/26
Apklausų rezultatų vienlapiai
2023/06/01
Mokytojų, mokyklų vadovų, mokinių apklausų rezultatų apžvalga
2023/06/08
Pilietiškumą skatinančių veiklų žemėlapio aprašo parengimas ir suderinimas su ministerijos komanda
2023/06/14
Atminties akcijos “Atminties neištremsi” organizavimas ugdymo įstaigose kartu su LiJOT
2023/08/22
Konferencija mokytojams apie pilietinį ugdymą