Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Žemės ūkio ministerija

Anglies kaupimo ūkininkavimo potencialo vertinimas Lietuvoje

2022 m. kovo 7 d. - 2022 m. rugsėjo 6 d.

Problema

Žemės naudojimo, žemės naudojimo keitimo ir miškininkystės (ŽNŽNKM) sektorius dėl savo potencialo iš atmosferos pašalinti didelius CO2 kiekius – labai reikšmingas ilgalaikių ES klimato kaitos švelninimo tikslų įgyvendinimui ir Europos žaliojo kurso įsipareigojimų vykdymui iki 2050 m. Europą paversti klimatui neutraliu žemynu.

Iki 2030 m. Lietuva siekia ne Europos Sąjungos apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ES ATLPS) sektoriuose sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas bent 25 proc., lyginant su 2005 m., ir žemės ūkio ŠESD emisiją bent 11 proc., lyginant su 2005 m. Šiems tikslams pasiekti – svarbus tvarių žemės valdymo praktikų rinkinys, apimantis ne tik emisijų vengimą ir mažinimą, bet ir kompensavimą.

Siekdama paskatinti ŽNŽNKM sektorius imtis veiksmų klimato kaitos srityje, Europos Komisija (EK) 2021 m. išleido „Tvarių anglies ciklų“ komunikatą, kuriame pristatė anglies kaupimo ūkininkavimo iniciatyvą kaip skatinamąją priemonę atlyginti žemės valdytojams už perėjimą prie tvaresnių žemės valdymo praktikų ir tokiu būdu padidinti CO2 sugėrimą gyvojoje biomasėje, negyvoje organinėje medžiagoje, dirvožemyje bei padidinti anglies surinkimą ir (arba) sumažinti jos išskyrimą į atmosferą. Visa tai – jei laikomasi biologinei įvairovei ir apskritai visam gamtiniam turtui palankių ekologinių principų. Iki 2022 m. pabaigos EK yra taip pat suplanavusi pristatyti reglamento siūlymą anglies absorbavimo sertifikavimui Europoje.

Anglies kaupimo ūkininkavimo iniciatyvai sparčiai skinantis kelią į tvarių žemės ūkio praktikų viršūnę Europos lygmeniu, svarbu atsižvelgti į praktinius tokios iniciatyvos pritaikymo aspektus, užtikrinti papildomumo (angl. additionality) ir ilgalaikiškumo (angl. permanence) principų įgyvendinimą bei atsižvelgti į atsargumo (angl. precautionary) ir reikšmingos žalos nedarymo (angl. do no significant harm) principus tam, kad būtų išvengta neigiamo poveikio vietinei biologinei įvairovei ir ekosistemoms.

Siekiant pasiruošti EK rengiamam reglamento siūlymui anglies absorbavimo sertifikavimui Europoje ir toliau vystant anglies kaupimo ūkininkavimo koncepciją Lietuvoje, svarbu įvertinti anglies kaupimo ūkininkavimo pritaikymo potencialą šioje šalyje

Tikslas

Parengti anglies kaupimo ūkininkavimo potencialo vertinimą Lietuvoje.

Projekto eiga

2022/04/15

Aprobuotas anglies kaupimo ūkininkavimo terminas lietuvių kalba

2022/04/26

Atlikta esamos anglies kaupimo ūkininkavimo situacijos analizė (vienlapis)

2022/07/11

Parengta anglies kaupimo ūkininkavimo gerųjų praktikų analizė

2022/08/30

Suorganizuotas nuotolinis seminaras anglies kaupimo ūkininkavimo tema

2022/09/01

Parengtas anglies kaupimo ūkininkavimo potencialo vertinimas Lietuvoje

2022/09/06

Pristatyti projekto tarpiniai ir galutiniai rezultatai, ministerijai parengta medžiaga projekto tęstinumui užtikrinti

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.