Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Inovacijų agentūra

Mikrobiomo analizė Lietuvoje: pasaulio ir Lietuvos ekosistemos apžvalga, stiprybės, silpnybės ir rekomendacijos

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Problema

Lėtinės ligos, įskaitant diabetą, vėžį ir širdies ligas, yra pagrindinės mirtingumo ir sergamumo priežastys pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad jos kasmet sukelia 41 milijoną mirčių, kurios sudaro 74 proc. visų mirčių pasaulyje. Reaguojant į tai, Jungtinių Tautų 2030 metų darnaus vystymosi tikslai siekia sumažinti priešlaikinę mirtį dėl lėtinių ligų trečdaliu. Šie tikslai pabrėžia prevencijos, gydymo ir psichikos sveikatos priežiūros skatinimo svarbą kovojant su šiomis problemomis.

Žmogaus mikrobiomas yra auganti tyrimų sritis, skirta lėtinių ligų ir kitų ligų, tokių kaip COVID-19, prevencijai ir gydymui. Mikrobiomą sudaro trilijonai mikroorganizmų, įskaitant bakterijas, virusus, grybus ir archėjas, kurios gyvena mūsų kūne ir ant jo. Jis vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį mūsų sveikatai palaikydamas imuninę sistemą ir užkirsdamas kelią ligoms. Europos inovacijų taryba pripažįsta žarnyno mikrobiomo analizę ir terapiją kaip reikšmingas inovacijas, turinčias potencialą spręsti pasaulinę lėtinių ligų problemą.

Dėl didėjančio pasaulinio dėmesio mikrobiomui ir lėtinių ligų augimo būtina ištirti Lietuvos potencialą šioje srityje. 2022 metais sparčiai besivystantis Lietuvos gyvybės mokslų sektorius sudarė 2,7 proc. šalies BVP, o tikslas yra iki 2030 metų pasiekti 5 proc. Mikrobiomo tyrimai suteikia didelę galimybę prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo atliepiant didėjančią paklausą inovatyviems sveikatos sprendimams.

Būtent toks tolimesnis augimas remiamas tokiomis strateginėmis iniciatyvomis kaip „Naujos kartos Lietuva“ planas, kuris orientuojasi į investicijas švietimo, inovacijų bei individualizuotos sveikatos priežiūros srityse. Šis planas kuria tvirtą pagrindą proveržiui mikrobiomo susijusiose sveikatos technologijose, prisidėdamas prie geresnių visuomenės sveikatos rodiklių bei pozicionuodamas Lietuvą kaip kylančią lyderę šioje srityje.

Tikslas

Projekto tikslas – padidinti Lietuvos globalų konkurencingumą mikrobiomo sektoriuje nustatant rekomendacijas perspektyvioms mokslinėms ir industrinėms galimybėms.

Projekto eiga

2024/10/14

Mikrobiomo terminologijos ir jo aktualumo apžvalga

2024/11/22

Mikrobiomo sektoriaus pasaulinė apžvalga ir kylančios tendencijos

2024/12/13

Sėkmingų užsienio praktikų atvejų analizė

2025/01/17

Mikrobiomo sektoriaus apžvalga Lietuvoje

2025/02/07

Mikrobiomo sektoriaus SSGG analizė Lietuvoje

2025/02/28

Rekomendacijos Lietuvai

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.