Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Inovacijų agentūra

Mikrobiomo analizė Lietuvoje: pasaulio ir Lietuvos ekosistemos apžvalga, stiprybės, silpnybės ir rekomendacijos

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Problema

Lėtinės ligos, įskaitant diabetą, vėžį ir širdies ligas, yra pagrindinės mirtingumo ir sergamumo priežastys pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad jos kasmet sukelia 41 milijoną mirčių, kurios sudaro 74 proc. visų mirčių pasaulyje. Reaguojant į tai, Jungtinių Tautų 2030 metų darnaus vystymosi tikslai siekia sumažinti priešlaikinę mirtį dėl lėtinių ligų trečdaliu. Šie tikslai pabrėžia prevencijos, gydymo ir psichikos sveikatos priežiūros skatinimo svarbą kovojant su šiomis problemomis.

Žmogaus mikrobiomas yra auganti tyrimų sritis, skirta lėtinių ligų ir kitų ligų, tokių kaip COVID-19, prevencijai ir gydymui. Mikrobiomą sudaro trilijonai mikroorganizmų, įskaitant bakterijas, virusus, grybus ir archėjas, kurios gyvena mūsų kūne ir ant jo. Jis vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį mūsų sveikatai palaikydamas imuninę sistemą ir užkirsdamas kelią ligoms. Europos inovacijų taryba pripažįsta žarnyno mikrobiomo analizę ir terapiją kaip reikšmingas inovacijas, turinčias potencialą spręsti pasaulinę lėtinių ligų problemą.

Dėl didėjančio pasaulinio dėmesio mikrobiomui ir lėtinių ligų augimo būtina ištirti Lietuvos potencialą šioje srityje. 2022 metais sparčiai besivystantis Lietuvos gyvybės mokslų sektorius sudarė 2,7 proc. šalies BVP, o tikslas yra iki 2030 metų pasiekti 5 proc. Mikrobiomo tyrimai suteikia didelę galimybę prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo atliepiant didėjančią paklausą inovatyviems sveikatos sprendimams.

Būtent toks tolimesnis augimas remiamas tokiomis strateginėmis iniciatyvomis kaip „Naujos kartos Lietuva“ planas, kuris orientuojasi į investicijas švietimo, inovacijų bei individualizuotos sveikatos priežiūros srityse. Šis planas kuria tvirtą pagrindą proveržiui mikrobiomo susijusiose sveikatos technologijose, prisidėdamas prie geresnių visuomenės sveikatos rodiklių bei pozicionuodamas Lietuvą kaip kylančią lyderę šioje srityje.

Tikslas

Projekto tikslas – padidinti Lietuvos globalų konkurencingumą mikrobiomo sektoriuje nustatant rekomendacijas perspektyvioms mokslinėms ir industrinėms galimybėms.

Projekto eiga

2024/10/14

Mikrobiomo terminologijos ir jo aktualumo apžvalga

2024/11/22

Mikrobiomo sektoriaus pasaulinė apžvalga ir kylančios tendencijos

2024/12/13

Sėkmingų užsienio praktikų atvejų analizė

2025/01/17

Mikrobiomo sektoriaus apžvalga Lietuvoje

2025/02/07

Mikrobiomo sektoriaus SSGG analizė Lietuvoje

2025/02/28

Rekomendacijos Lietuvai

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tyrimais ir inovacijomis paremtas įmonių dekarbonizacijos įgalinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pasiūlyti efektyvų sprendimą, kaip Lietuvos viešasis sektorius gali įgalinti spartesnę įmonių dekarbonizaciją.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Regionų specializacija 2.0

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – sukurti duomenimis ir sėkmingais užsienio pavyzdžiais paremtą regionų specializacijos modelį, kurio įrankiai ir paskatos užtikrintų tikslingesnę ir tvaresnę regionų ekonominę plėtrą.