Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Problema

Lietuvos visuomenė viena sparčiausiai senėjančių Europoje. Populiacijos senėjimas yra reikšmingas iššūkis visuomenei, o šalies darbo rinka iki šiol dar nebuvo susidūrusi su tokiu darbo jėgos mažėjimu. Remiantis Eurostato prognozėmis, iki 2045-ųjų beveik pusė Lietuvos gyventojų bus 65 metų ir vyresni, o 2065-aisiais Lietuva taps seniausia visuomene Europoje: 100-ui 15–64 metų gyventojų teks 67,8 65 metų ir vyresnių asmenų. Tai reiškia, kad per šį laikotarpį darbingo amžiaus gyventojų skaičius Lietuvoje susitrauks 40 proc., o tai skatina ieškoti papildomų produktyvumo resursų.  

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (toliau – EBPO) skaičiavimais, apie 11 proc. darbų Lietuvoje įvardyti kaip turintys didelę automatizavimo riziką, o dirbtinis intelektas (DI) ateityje palies apie 70 proc. darbų, tame tarpe 40 proc. pozicijų padidindamas užduočių atlikimo greitį daugiau nei dvigubai. EBPO ir kai kurių mokslininkų skaičiavimu, DI 20 metų laikotarpyje turi potencialą padidinti produktyvumą daugiau nei 44 proc.  

Atsižvelgiant į šiuos duomenis, galima daryti prielaidą, kad naujosiomis technologijomis grįsta automatizacija turi potencialą kompensuoti mąžtančią darbo jėgą, padidinti esamą jos našumą ir tokiu būdu prisidėti prie gyventojų gerovės kūrimo net ir mažėjant darbuotojų skaičiui. 

Siekiant sušvelninti mažėjančio darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus poveikį darbo rinkai, pirmiausia reikia įvertinti, kokias darbo vietas ar kompetencijas galima būtų automatizuoti, kuriose profesinėse srityse darbo jėga senėja sparčiausiai, koks yra automatizavimo ir šių sričių santykis, santykis tarp automatizavimo ir sparčiausiai senėjančios darbo jėgos profesijų, kokius geruosius praktinius pavyzdžius taiko pažangiausios pasaulio šalys. Turėdami šiuos duomenimis, galėsime identifikuoti, kokių viešosios politikos priemonių reikėtų imtis jau dabar.  

Tikslas

Projekto tikslas pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 

Projekto eiga

2024/10/30

Suinteresuotųjų šalių įtraukimas

2024/11/08

Senėjančių profesijų identifikavimo tyrimas

2024/11/25

Situacijos apžvalga

2024/12/13

Sėkmingų užsienio praktikų atvejų apžvalga

2025/01/30

Projekto rezultatų pristatymai

2025/02/28

Parengtos projekto rekomendacijos

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.