Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Teisingumo ministerija

Lietuvos žmogaus teisių sistemos žemėlapis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Problema

Pagal Pasaulio teisingumo projekto indeksą, kuriame vienas esminių faktorių – žmogaus teisės bei kuriuo vadovaujasi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), Lietuva 2022 metais užėmė 18 vietą iš 140. Lietuvos rodiklis per metus pagerėjo 1.7%, tačiau bendras globalus rodiklis pasaulyje nukrito 61%. Dar prieš pandemiją suintensyvėjęs autoritarinių nuotaikų augimas regione bei kaimynystėje prasidėjęs karas suponuoja, kad reikalingas ypatingas dėmesys žmogaus teisių užtikrinimo sistemų palaikymui ir stiprinimui Europoje. 

Tarptautiniuose žmogaus teisių situacijos stebėjimo reitinguose, Lietuva vertinama žemiau Europos Sąjungos vidurkio. 2023 metais ES lygybės indekse Lietuva surinko 64,1 balo iš 100, 6 balais mažiau nei ES vidurkis. 2023 metais Rainbow Europe LGBTQ+ lygiateisiškumo indekse Lietuva surinko 24%. Pastebima, kad Tarptautiniai žmogaus teisių stebėsenos komitetai metai iš metų teikia Lietuvai pasikartojančias rekomendacijas. Pavyzdžiui, dėl rasinės diskriminacijos, moterų diskriminacijos, smurto artimoje aplinkoje, priverstinio sulaikymo ir įkalinimo sąlygų. 

Paminėtas kontekstas, indikatoriai ir tarptautinio standarto iteracijos veda į tikslingą sprendimų paiešką. Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija, kuri koordinuoja ministerijų komisiją žmogaus teisių srityje dėl tarptautinės visuotinės peržiūros ataskaitų bei kuri yra projekto „Lietuvos žmogaus teisių sistemos žemėlapis“ bazė, inicijavo diskurso poreikį piešiant žemėlapį, kad Lietuvos žmogaus teisių sistemoje temos, atsakomybės ir funkcijos būtų paskirstytos kuo veiksmingiau ir užtikrintų visapusišką žmogaus teisių apsaugą. 

Tikslas

Kad tarptautinių susitarimų įsipareigojimai galėtų būti efektyviai įgyvendinti, o žmogaus teisių sritis vystytis ir stiprėti, būtina diagnozuoti žmogaus teisių sistemos spragas Lietuvoje. Projekto „Lietuvos žmogaus teisių sistemos žemėlapis“ ambicija yra atvirai prieinama Lietuvos žmogaus teisių lauko, atsakomybių ir funkcijų schema, sudaryta drauge su suinteresuotomis šalimis ir leidžianti greitai ir lengvai šalims priskirti žmogaus teisių problematiką. 

Projekto eiga

2023/10/31

Pabaigta pirminė Lietuvos žmogaus teisių sistemos apžvalga

2024/01/15

Pabaigta tarptautinių ir nacionalinių rekomendacijų analizė

2024/02/29

Pabaigtas Lietuvos žmogaus teisių žemėlapis

2024/03/01

Pabaigta užsienio praktikų analizė

2024/03/01

Pabaigtos projekto rekomendacijos

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Industrinės doktorantūros koncepcijos Lietuvoje peržiūra

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – įvertinti realų Lietuvos verslo sektorių ir aukštojo mokslo institucijų poreikį industrinei doktorantūrai bei pasiūlyti galimus sprendimus bendradarbiavimo stiprinimui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.