Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Lenkų tautinės mažumos kalbinė įtrauktis švietimo srityje

2021 m. rugsėjo 6 d. - 2022 m. kovo 4 d.

Problema

Švietimas lenkų kalba Lietuvoje lemia ne tik mokinių mokyklose lenkų mokomąja kalba esamąją situaciją, bet ir jų ateitį. Išsilavinimas, gautas dar mokykloje tautinių mažumų mokomąja kalba (TMMK), grandinine reakcija gali lemti nesėkmingą dalies tautinių mažumų piliečių įtrauktį ir integraciją į visuomenę. Didesnis bendras pamokų krūvis šiose mokyklose atsispindi prastesniais pasiekimais. Prastesni lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino (VBE) rezultatai lemia tai, kad kai kurie mokiniai iš mokyklų lenkų mokomąja kalba neįstoja į aukštąsias mokyklas bei norimas specialybes. Žemesnis išsilavinimas tampa didesnio nedarbo rodiklio garantu, taip pat žemesnio SEK (socialinio, emocinio, kultūrinio konteksto) faktoriumi. Tad šio reiškinio poveikis pastebimas valstybiniu mastu. Taip pat tai – tarptautinio lygio problema, tapusi svarbiu veiksniu siekiant Lietuvos bendradarbiavimo su kaimynine Lenkijos Respublika. Šiai situacijai reikalingi alternatyvūs sprendimai, atliepiantys dabartinę mokyklų lenkų mokomąja kalba būklę. Būtina sisteminga prieiga ir pamatuoti įrankiai, paruošti pagal detalią esamosios padėties analizę.

Tikslas

„Kurk Lietuvai“ projektas „Lenkų tautinės mažumos kalbinė įtrauktis švietimo srityje“ sieks nuodugniai analizuoti šią daugialypę problemą, galimai siūlant stiprinti valstybinės bei gimtosios kalbos įsisavinimą jau priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pakopose. Taip būtų užtikrintas pilietiškumas bei mokinių pasirengimas tolesniems iššūkiams, kaip suvienodinto lietuvių kalbos ir literatūros valstybinio egzamino laikymas, aukštasis mokslas bei interesus ir įgūdžius atspindinčios darbo pozicijos paieškos.

Projekto eiga

2021/11/11

Atlikta lenkų tautinės mažumos švietimo situacijos apžvalga: statistinių duomenų ir teisės aktų perspektyva

2022/01/24

Atliktas ir apibendrintas ekspertinis lenkų tautinės mažumos švietimo problematikos vertinimas

2022/02/11

Paruoštas kalbinės įtraukties Lietuvoje konceptas

2022/02/17

Parengti galimi sprendimai, kaip mažinti kalbinę atskirtį tarp mokinių iš mokyklų lenkų mokomąja kalba

2022/03/04

Užsienio praktikų peržiūra tautinių mažumų švietimo ir kalbinės organizacijos atžvilgiu

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.