Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Aplinkos ministerija

Visuomenės dalyvavimas kuriant viešąsias erdves: gido pritaikymas ir savivaldybių edukacija

2022 m. kovo 7 d. - 2022 m. rugsėjo 6 d.

Problema

2019 m. Vilniuje prasidėjęs Antakalnio bendruomenės ir savivaldybės konfliktas dėl Sapiegų parko projekto iliustravo, kad viešųjų erdvių projektų viešinimui taikomas teisinis reglamentavimas nesukuria tinkamų sąlygų nuosekliam savivaldos ir suinteresuotos visuomenės dialogui. Po dvejus metus trukusių derybų apie 300 tūkst. kainavęs projektas buvo sustabdytas, o konkursas paskelbtas iš naujo.

Pirmosios projekto „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ rotacijos metu (2021/09 – 2022/03) atlikta išsami visuomenės dalyvavimo viešųjų erdvių projektuose esamos situacijos ir užsienio gerųjų praktikų analizė atskleidė, kad Lietuvoje 58 iš 60 savivaldybių mato naudą visuomenės dalyvavime, tačiau 50 % jų teigia, kad savivaldybių darbuotojams trūksta žinių, kaip įtraukti visuomenę į viešųjų erdvių projektus kokybiškai. Todėl, projekto metu buvo sukurtas praktinis gidas savivaldybėms nurodantis, kaip metodiškai įtraukti visuomenę į viešųjų erdvių projektus, kurių užsakovas yra savivaldybė.

Vis dėlto, 2021 m. spalio mėn. projekto vadovių atlikta visų Lietuvos savivaldybių apklausa rodo, kad gerinti visuomenės įtraukimo į viešųjų erdvių kokybę savivaldybėms labiausiai padėtų darbuotojų apmokymas (83 %), metodinis gidas (60 %) ir kitų savivaldybių patirtis (50 %). Taigi, atsižvelgiant į šį poreikį, buvo nuspręsta tęsti projektą ir, bendradarbiaujant su susidomėjusiomis savivaldybėmis, taikyti gidą praktiškai, organizuoti mokymus savivaldybių darbuotojams bei skatinti savivaldybes tarpusavyje dalintis gerosiomis visuomenės įtraukimo į viešųjų erdvių projektus praktikomis.

Tikslas

Bendradarbiaujant su įvairiomis Lietuvos savivaldybėmis taikyti gidą „Miesto ir visuomenės dialogas“ praktikoje įtraukiant visuomenę į viešųjų erdvių projektus, organizuoti mokymus savivaldybėms apie gido metodiką, dalintis gerosiomis visuomenės dalyvavimo viešųjų erdvių projektuose praktikomis bei didinti viešosios erdvės svarbą Statybų įstatymo kontekste.

Projekto eiga

2022/05/12

Nuotoliniame renginyje „Dalyvavimo kultūros stiprinimas: pasitarimas“ kartu su visuomenės įtraukimo procesų palaikytojais aptarta dalyvavimo kultūros viešųjų erdvių formavime esama situacija ir galimybės

2022/05/17

Baigti gido „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ bandymai praktikoje. Metodika pritaikyta 5-iuose viešųjų erdvių projektuose: 1-ame Klaipėdoje ir 4-iuose Vilniuje

2022/06/15

Baigtas mokymų turas po savivaldybes. Gido „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“ taikymo mokymai pravesti Lazdijų rajono, Tauragės rajono ir Trakų rajono savivaldybėse

2022/06/28

Atlikta savivaldybių apklausa apie atskirųjų viešųjų želdynų projektų valdymą. Tyrime dalyvavo 41 iš 60-ties Lietuvos savivaldybių

2022/06/29

Sukurti du informaciniai vienlapiai visuomenei, kurie paaiškina kaip ir kada gyventojams įsitraukti į viešųjų erdvių (želdynų) formavimą

2022/08/22

Remiantis praktinių metodikos bandymų rezultatais įvairiose savivaldybėse, atnaujintas visuomenės įtraukimo gidas „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“

Projekto failai

Rezultatas

Praktinis gidas savivaldybėms „Miesto ir visuomenės dialogas: dalyvavimas viešųjų erdvių formavime“

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tyrimais ir inovacijomis paremtas įmonių dekarbonizacijos įgalinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pasiūlyti efektyvų sprendimą, kaip Lietuvos viešasis sektorius gali įgalinti spartesnę įmonių dekarbonizaciją.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Regionų specializacija 2.0

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – sukurti duomenimis ir sėkmingais užsienio pavyzdžiais paremtą regionų specializacijos modelį, kurio įrankiai ir paskatos užtikrintų tikslingesnę ir tvaresnę regionų ekonominę plėtrą.