Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Lietuvių kalba kiekvienam – kalbinė įtrauktis

7 March 2022 - 6 September 2022

Problem

Vienas iš pagrindinių valstybę ir visuomenę jungiančių, mažinančių atskirtį ir skatinančių bendravimą instrumentų yra kalba. Lietuvos tapatumas neatsiejamas nuo kalbos, tad sėkmingai įtraukčiai ir integracijai ji yra esminė. Lietuva yra daugiatautė ir daugiakalbė šalis jau daugelį metų, bet lietuvių kalba yra strategiškai svarbus valstybės elementas, vienijantis visus jos piliečius ir gyventojus. Lietuvių kalba paremta kalbinė įtrauktis tampa vienu iš svarbiausių aspektų, siekiant atvykusiems ar grįžusiems žmonėms (re)integruotis į šalies socialinį, kultūrinį ir ekonominį gyvenimą.

Jeigu kompleksiškai nesirūpinsime lietuvių kalba Lietuvoje ir už jos ribų besikeičiančioje realybėje jau dabar, susidursime su dideliais iššūkiais:

Demografijos pasikeitimas – mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius dėl emigracijos ir mažo gimstamumo – nuo 1992 m. iki 2017 m. gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo 23 proc. (vidutiniškai po 1,28 proc. kiekvienais metais); taip pat didėjanti nelietuviakalbių imigracijos banga – nuo 2011 m. iki 2020 m. išaugo net tris kartus iki 87 267 užsieniečių (Nutarimas dėl demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030; Migracija skaičiais);
Pabėgėlių krizė – Lietuvoje migrantų ir pabėgėlių skaičius taip pat didėja. Remiantis preliminariais 2021 m. duomenimis, migracijos institucijos sulaukė 11 kartų daugiau prieglobsčio prašymų nei 2020 m. (Migracija skaičiais). Šių asmenų sėkmingas integravimasis į šalies gyvenimą yra svarbus (Nutarimas dėl demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030);
Kalbos konkurencingumas – informacijos prieinamumas medijose ir internetinėje erdvėje labiau skaitlinga kalba, pvz. anglų ar rusų k.;
augantis rusakalbių skaičius – 2020 m. daugiausiai prieglobsčio prašymų pateikė – Rusijos Federacijos (27 proc.), Baltarusijos (25 proc.) (Migracija skaičiais), o dėl karo Ukrainoje, remiantis Statistikos departamento duomenis, nuo 2022 m. vasario 24 d. atvyko net 62 933 karo pabėgėlių. Šiuo metu ypač svarbu įtraukti šią grupę į lietuvišką informacinę erdvę, kurį yra grįsta demokratiškomis vertybėmis, ir ap(si)saugoti nuo dezinformacijos grėsmės.
Iš viso identifikuojamas lietuvių kalbos mokymo poreikis – pagal 2022 m. duomenis Lietuvoje yra apie 69 900 vaikų iš įvairių kalbinių kontekstų. Su kalbine atskirtimi susiduria ir pilnamečiai, kurie atvyksta gyventi į Lietuvą – jų yra apie 167 500.

Pagrindinė problema yra vieningos lietuvių kaip antrosios kalbos (K2) politikos formavimo ir ugdymo sistemos trūkumas.

Goal

Padidinti kalbinės įtraukties, reintegracijos ir integracijos proceso rezultatyvumą.

Project progress

2022/05/04

Atlikta esamos situacijos apžvalga dėl lietuvių kalbos mokymo(si) instituciniu lygmeniu

2022/05/15

Parengtos bendadarbiavimo modelio sprendimų alternatyvos

2022/06/15

Atlikta viešoji konsultacija dėl bendradarbiavimo modelio formato

2022/06/30

Nuspręstas bendradarbiavimo modelio galutinis formatas

2022/08/16

Parengtas bendradarbiavimo modelio veikimo aprašas

2022/09/06

Modelio veikimo tęstinumo užtikrinimas – rezultatai

Project files

Result

Participants

Related projects

4 March 2025 - 8 September 2025

Promotion of high-tech business development in Lithuania’s free economic zones

Invest Lithuania

The goal of this project is to provide recommendations on how changes in regulation and the innovation ecosystem could help boost high-tech business development in Lithuania’s Free Economic Zones.
4 March 2025 - 8 September 2025

Future-proof model for the strategic management of foreigners’ integration in Lithuania

Chancellery of the Government

To coordinate between institutions and develop action-focused proposals for the Lithuanian Migration Policy Guidelines, based on data, foreign examples, data and foresight.
4 March 2025 - 8 September 2025

Establishing a regulatory sandbox framework in Lithuania’s life sciences sector

Innovation Agency

The aim of this project is to design and propose a regulatory sandbox framework tailored to Lithuania’s life sciences sector.
4 March 2025 - 8 September 2025

Mapping the required competences for the EU AI Act–mandated regulatory authorities in Lithuania

Communications Regulatory Authority of the Republic of Lithuania

The aims of this project are to 1) understand which sectors in Lithuania create high-risk AI systems; 2) assess the institutional competences of the regulatory authorities for these systems; 3) propose a plan on how to fill the identified gaps in competences.
4 March 2025 - 8 September 2025

Strengthening the Lithuanian defence ecosystem

Invest Lithuania

The goal of this project is to identify the key common critical challenges faced by defense companies and to determine which public sector tools in Lithuania have the greatest potential to stimulate a breakthrough in defense manufacturing.
4 March 2025 - 8 September 2025

Developing a model for unified public transport journey planning and ticketing system

Ministry of Transport and Communications of the Republic of Lithuania

The project goal is to develop a model for a unified public transport journey planning and ticketing system by working in cooperation with the Ministry of Transport and Communication’s Future Mobility Policy Group. The model will outline the necessary legislative changes, organisational and coordination responsibilities, capacity-building needs, technological components, and budgetary requirements.